Czy białka są potrzebne dla sportowców?

Mawia się, że sport to zdrowie, tak naprawdę jednak intensywny wysiłek fizyczny jest dla organizmu sporym obciążeniem. Prowadzi do utraty nie tylko tłuszczu, ale też cennych i potrzebnych składników, stąd między innymi potrzeba stosowania odpowiedniej diety, a także zadbania o regenerację. W obu tych aspektach pomóc może stosowanie dobrych odżywek białkowych, bez których wiele ćwiczących osób nie jest w stanie się obyć. Dowiedz się na ten temat więcej.

Po co białko dla sportowców?

Białko to podstawowy składnik, jakiego potrzebują sportowcy, a także osoby ćwiczące w celu poprawy wyglądu sylwetki i rozbudowania mięśni, gdyż to właśnie ono w znacznej mierze je tworzy. Organizm potrzebuje odpowiednich podaży tego składnika, by mieć z czego masę mięśniową budować. Jest to też paliwo przyspieszające metabolizm oraz dające siłę do treningów, a co więcej, pozwalające na regenerację tkanek.

Ponieważ zaś zapotrzebowanie na białko w czasie intensywnych treningów jest bardzo duże, niemożliwe do pokrycia tylko w ramach diety, świadome tego osoby, nie tylko zawodowi sportowcy, sięgają po odżywki białkowe. Trzeba przy tym wiedzieć, na jakie białko dla sportowców postawić —  czy ma to być izolat, czy koncentrat, gdyż te dwa rodzaje dają inne efekty. Poradzić się na temat wyboru odpowiedniego preparatu niemające na ten temat wiedzy osoby mogą w dobrym sklepie z odżywkami.

Cenne wsparcie

Uzyskanie pożądanych efektów bez odpowiedniej podaży tego składnika jest praktycznie niemożliwe. By budować mięśnie i siłę, trzeba między innymi stopniowo zwiększać obciążenie podczas treningów, a bez białka może zwyczajnie zabraknąć do tego energii; poza tym organizm nie będzie miał z czego budować mięśni. Nie można zaś polegać tylko na samej diecie, choćby najlepszej, zwłaszcza że ilość innych składników, na czele z węglowodanami, trzeba ograniczać.