Co zrobić ze starą lub zepsutą lodówką?

Planując wymianę chłodziarki na nową, należy wziąć pod uwagę konieczność utylizacji starego urządzenia. Pozbycie się go nie jest jednak trudne – istnieje kilka rozwiązań, z których można skorzystać, aby zrobić miejsce na świeżo zakupiony sprzęt. Warto dowiedzieć się, co zrobić z zepsutym lub starym modelem.

Kupno nowej lodówki… a co ze starą?

Chcąc cieszyć się zakupem nowego urządzenia bez obaw o brak miejsca z powodu obecności zużytego już sprzętu, warto przemyśleć, co z nim zrobić, aby szybko i bezproblemowo się go pozbyć. Opcji jest kilka, można bowiem:

  • zgłosić chęć oddania chłodziarki firmie, od której kupowana jest nowa lodówka. Sklepy oferują zazwyczaj wniesienie i montaż sprzedawanych urządzeń, a także wyniesienie i utylizację starych. To najprostsze i najmniej czasochłonne rozwiązanie;
  • sprzedać używaną lodówkę, jeśli wciąż działa i nadaje się do użytku lub oddać ją za darmo – osoby chętne odbiorą ją z mieszkania i same zadbają o transport, jednak oczekiwanie na kupca może zająć trochę czasu i nie zgrać się z terminem zakupu nowej chłodziarki;
  • odwieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – tam przyjmowane są zniszczone i niedziałające urządzenia AGD. Minusem tej opcji jest konieczność samodzielnego dostarczenia sprzętu do punktu, co może okazać się niemożliwe dla osób starszych lub nieposiadających samochodu.

Jeśli chłodziarka jest zepsuta, a wciąż jeszcze ma się na nią gwarancję, oczywistym jest, że warto spróbować oddać ją do serwisu. Producenci dbają o to, aby klienci byli zadowoleni z ich usług, dlatego przysyłają wykwalifikowanych serwisantów, którzy mogą naprawić sprzęt nawet na miejscu. Bywa jednak, że lodówka psuje się już po okresie gwarancyjnym – wtedy również można podjąć próbę jej uratowania, korzystając z usług firm specjalizujących się w naprawie urządzeń AGD.

Przygotowanie lodówki do wywozu – o tym trzeba pamiętać

Chcąc oddać chłodziarkę do punktu zbiórki odpadów, należy wiedzieć, jak ją do tego przygotować. Trzeba ją opróżnić, odłączyć od prądu, a kabel zasilający zwinąć i spiąć – na przykład przy użyciu gumki recepturki – aby nie rozwinął się w trakcie przenoszenia. Nie ma konieczności wyjmowania półek czy szuflad, ponieważ urządzenie będzie transportowane z zamkniętymi drzwiami, dlatego nic z niego nie wypadnie.

W celu podniesienia sprzętu potrzebne są dwie osoby lub jedna, jeśli posiada wózek do przewożenia dużych gabarytów. Problem może pojawić się, gdy mieszkanie usytuowane jest na wysokim piętrze bez windy – wtedy trzeba poprosić kogoś o pomoc lub skorzystać z usług firmy transportowej.

Warto zadbać o utylizację starej lodówki i cieszyć się zakupem nowej!

Jak widać, jest kilka opcji do wyboru, aby pozbyć się nieużywanej chłodziarki – niezależnie od tego, czy jest ona zepsuta, czy wymienia się ją z innych powodów. Warto skorzystać z możliwości zakupu nowego sprzętu, jeśli potrzebuje się większej pojemności, robi się remont kuchni i wymienia całe wyposażenie, a także, gdy dotychczasowe urządzenie przestało spełniać swoją funkcję.