Audyt bezpieczeństwa IT – czy zasoby sieciowe są właściwie chronione?

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, jak wiele różnych dróg może wykorzystać haker, by dostać się do serwera, strony czy oprogramowania, z którego korzystają użytkownicy. Jest to duże zagrożenie. Niepowołany dostęp osób trzecich stwarza ryzyko utraty pieniędzy, tajnych informacji itp. Zobacz, dlaczego warto zlecić audyt bezpieczeństwa IT.

Standardowe zabezpieczenia są niewystarczające!

Większość osób żywi przeświadczenie, że zainstalowanie darmowego programu antywirusowego rozwiązuje problem. Niestety tak nie jest. Co więcej, nawet płatne, dobre aplikacje renomowanych producentów nie gwarantują pełnej skuteczności. W każdym komputerze połączonym z siecią istnieje wiele luk, których tego typu oprogramowanie nie uszczelni.

Haker jest w stanie wykorzystać połączenie internetowe, dostać się do systemu np. przez drukarkę itd. Dlatego istotne jest, żeby znaleźć wszystkie niezabezpieczone strefy, jakimi może posłużyć się oszust. Do tego potrzebne są zarówno wiedza oraz doświadczenie, jak i korzystanie z najlepszych programów informatycznych. 

Jak przeprowadzany jest audyt bezpieczeństwa IT?

Specjaliści muszą zbadać wiele obszarów. Żeby mieć pewność, że żaden szczegół nie zostanie pominięty, stosowane są nie tylko detaliczne analizy, ale również kontrolowane próby ataku, które jednocześnie ustalają sprawność stosowanej ochrony. 

Fachowcy przeprowadzający audyt bezpieczeństwa IT sprawdzą infrastrukturę sieciową, blokady dostępów do poszczególnych urządzeń, skuteczność używanych antywirusów. Decydujący będzie test penetracyjny, który pokaże, czy uzyskanie dostępu do zasobów firmy jest możliwe. 

Wnioski po przeprowadzonym audycie bezpieczeństwa IT

Zebrane informacje pozwolą na przygotowanie planu naprawczego, który będzie uwzględniał:

  • stworzenie zapory sieciowej,
  • zabezpieczenie dostępu do urządzeń biurowych,
  • wypełnienie luk, którymi haker może dostać się do strony,
  • poprawę słabych haseł,
  • zaproponowanie idealnie odpowiadającego danemu podmiotowi oprogramowania antywirusowego.

Wdrożenie wskazówek może nawet całkowicie wyeliminować ryzyko padnięcia ofiarą ataku hakerskiego. 

Wybierz specjalistów z doświadczeniem!

Przeprowadzanie audytu bezpieczeństwa IT nie jest łatwym procesem. Wymaga umiejętności, doskonałego rozeznania w praktykach stosowanych przez oszustów i dysponowania nowoczesnymi technologiami. Dlatego warto korzystać z pomocy renomowanych firm i doświadczonych fachowców.